Kampanyalar

EKOLOJİK BAHÇE

`` Ekolojik Bahçe`` kampanyası Şanlıurfa`nın Suruç ilçesinde bulunan Üçpınar köyünün birleştirilmiş sınıflı köy okulunda hayata geçirilecektir. Kampanyamız kapsamında yapacağımız bahçede her çocuğun bir sebze yatağı olacaktır, atalık tohum ve damla sulama ile organik tarıma giriş yapacağız. Kompost alanı ile de sıfır atık ilkesini uygulayacağız. Kısa vadede hedefimiz çocuklara organik tarımın, atıksız hayatın ve üretimin felsefesini uygulamalı olarak anlatmaktır.

Çiftçilik ile geçimini sağlayan köyümüzde ise organik tarımın uygulaması için bilgilendirmeler yapacağız. Nihai hedefimiz ise görev yaptığımız köyün organik tarım ile ekolojik köye dönüşümünü sağlayıp ürettikleri doğal ürünleri pazarlamaları ile kente göçün önüne geçmektir.

Bu kampanya ile okulumuz ve köyümüz adına organik tarımın temellerini atmış olacağız.

798 TLtoplandı
8%fonlandı
Süresi geçti

100 Oyun 100 Okul

“100 Oyun 100 Okul” kampanyası ile Öğrenme Tasarımları’nın özel tasarımı olan “Çocuk Hakları Sek Sek” oyununu Türkiye’nin farklı şehirlerinden toplam 100 devlet okuluna ve STK’ya ücretsiz olarak göndermeyi amaçlıyoruz. 

Bu Kampanyayı Neden Önemsiyoruz?

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de düzenlenen haklar yetişkinlerin haklarına çok benzese de, Çocuk Hakları sözleşmesi yetişkinlerin ve hükümetlerin çocukların tüm haklarına erişimlerini sağlamak konusunda ek sorumlulukları olduğunu belirtmektedir. Çünkü çocuklar büyüyor, öğreniyor ve bazen de yaşları nedeniyle daha fazla korunmaya ihtiyaç duyuyorlar.

Dünyadaki neredeyse tüm ülkeler 1989 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi (ÇHS) yürütmeyi kabul etmiştir. Sözleşmenin dört adet yol gösterici ilkesi bulunmaktadır ve bu ilkeler hakların tümünün yerine getirilmesi için temel gerekliliklerdir. Bu ilkeler:

Ayrımcılık yapmama: 
ÇHS’ninocuk Hakları Sözleşmesi’nin 42 maddesi dinleri, ırkları veya yetenekleri ne olursa olsun; ne düşündükleri veya söyledikleri gözetilmeksizin; kültürleri ne olursa olsun; kız veya erkek, zengin veya fakir fark etmeksizin tüm çocukların haklarına ilişkindir.

Çocuğun üstün yararı: 
Çocukları etkileyebilecek yönde verilen her karar veya yapılan her işlem her zaman için onların üstün yararına öncelik tanımalıdır.

Çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama: 
Her çocuğun doğal olarak yaşama hakkı vardır. Onlara gelişmeleri ve potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için her fırsatın temin edilmesi, karar verme yetkisine sahip bireylerin sorumluluğundadır. 

Katılım: Çocuklar kendi yaşam ve tecrübelerinin uzmanlarıdır ve kendilerini etkileyecek kararlarda onlara danışılması gerekmektedir. Her çocuğun kendi düşüncesini ifade etme hakkı vardır ve haklarının en iyi şekilde nasıl korunacağı ve yerine getirileceğine ilişkin tavsiye ve değerli bilgiler verebilirler.

Tüm çocukların hakları olmasına rağmen, bazen onların bu hakları anlaması ve kullanmasının önünde büyük engeller bulunuyor. Hükümetler, yetişkinler ve çocukların bu engellerin üstesinden gelmek için birlikte çalışmaları gerekiyor. Böylelikle çocuklar haklarını yaşayabilecekler ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekler.

İşte bu yüzden “100 Oyun, 100 Okul” kampanyasını başlatıyoruz. Bu kampanya ile 100 “Çocuk Hakları Sek Sek” oyunu basıp, Türkiye’nin dört bir yanındaki 100 okul ve çocuklarla çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarına göndereceğiz. Yakın bir zaman önce okulları belirlemek üzere bir başvuru çağrısı yaptık ve Türkiye’nin her yerinden 368 başvuru aldık!  Böylesine büyük bir ilgi ve ihtiyacı görmek bizi daha da teşvik etti! Üstelik hedeflediğimizden daha fazlasına ulaşırsak, daha fazla oyun gönderebiliriz!

Okul ve sivil toplum kuruluşu başına en az 100 çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz – bu da toplamda 10.000 çocuk anlamına geliyor. Aileleriyle birlikte, bu en az 30.000 kişiye dokunmak demek! Ancak bu sadece 100 okul ve sivil toplum kuruluşu meselesi değil. Aynı zamanda tüm çocukların eşit haklara sahip bir topluma ulaşma hayalimizin ilk adımı!

Çocuk Hakları Sek Sek Oyunu Nedir?

Çocuk Hakları Sek Sek oyunu, çocukların sek sek oynayarak haklarını öğrendiği, haklar üzerine düşündüğü ve çeşitli aktivitelerle deneyimlediği bir oyundur..

Oyun süresinde ve sonunda ulaşılması hedeflenen kazanımlar şu şekildedir:

-“Çocuk Hakları Sözleşmesi” hakkında farkındalık kazanabilmek
ve bilgi edinebilmek.
– Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan belirli hakları öğrenip, yorumlayabilmek.
– Yaratıcı çözüm önerileri getirebilmek.
– İletişim kurabilmek.

– Mantığa dayalı fikirler üretebilmek.
– Sözel ve yazılı yönergelere göre hareket edebilmek.
– Zaman yönetimi yapabilmek.
– Yaptığı işe dikkatini verebilmek.
– Geçmiş deneyimlerinden çıkarımda

Bizi Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Kampanyamıza maddi bağışta bulunarak destekçimiz olabilirsiniz. Bağışladığınız tutarın miktarı önemli değil, her katkı çok değerli! Ayrıca kampanya elçimiz olabilir ve kampanyamızı aileniz, arkadaşlarınız ve çevrenizle paylaşarak tanıtmamıza destek verebilirsiniz. 

Değişim için bize katılın!
En içten dileklerimizle,

100 Oyun 100 Okul Kampanyası ile ilgili gelişmeleri takip etmek için:

https://ogrenmetasarimlari.com/100-oyun-100-okul/


75.000 TLtoplandı
100%fonlandı
Proje Başarıyla Fonlandı